Перша порада: Подумайте, чим ви будете цікаві інвестору
Вихідне питання має формуватися так: «що я можу запропонувати інвестору?». Дійсно, людей з грошима, які шукають цікаві та вигідні проекти, багато, тому подумайте, чим ви особисто та ваш проект можете бути цікавими та корисними.
Порада №2: Коли продавати?
Чи варто чекати, коли буде все готове, протестоване та налагоджене? Чи все-таки краще одразу брати передоплату за попередні продажі, коли по суті ще нічого немає крім ідеї?
Продаж продукції слід починати тоді, коли буде сформовано мінімальний життєздатний продукт, (MVP — minimum viable product). Не варто чекати того дня, коли «все буде готове», краще продавати починати з першого дня, як з’явиться реальний продукт. Активувати треба відразу по-серйозному, наче це ваш останній інвестор.
3. Шукайте інвесторів скрізь
Підключіть усіх друзів та рідних до пошуків. Зателефонуйте всім однокурсникам, товаришам по службі і просто знайомим. Зробіть презентацію. Звичайно, у ваших листах мають бути і бізнес-план, і презентація. Дружба – дружбою, а бізнес – бізнесом.
Запитуйте у всіх. Зацікавитися можуть найнесподіваніші люди в найнесподіваніший момент.
4. Ходіть на всі профільні заходи
Якщо ви серйозно займаєтеся справою, обов’язково відвідуйте всі виставки, інтернет-тусовки, форуми підприємців, презентації стартапів та інші івенти, які можуть бути пов’язані з вашими цілями.
Можливо, ви не знайдете тут прямого інвестора, зате ви знайдете щось цінне для себе:
А) Цікаві ідеї щодо розвитку свого продукту.
Б) Потрібні знайомства: це може бути як потенційні клієнти, підрядники, консультанти, і конкуренти чи майбутні співробітники.
5. Багато читайте та будьте в курсі всіх новин
Так ви знатимете, чим займаються ваші конкуренти і взагалі, чим дихає сам ринок. Звідси – і нові віяння, ідеї та перспективи, а значить ви точно знатимете, кому які проекти можуть бути цікавими.
6. Працюйте по 14 годин на день
Старанно працюйте щодня з ранку і до вечора, щодня покращуючи свою діяльність. Для результату треба попрацювати. Якщо всі навколо працюють по 8 годин на день, то щоб бути краще за них – ви повинні працювати по 10.
Якщо ваші конкуренти працюють 12 годин, працюйте 14. Спочатку – умови для всіх однакові. І саме той, хто отримує більше результату з однакових вихідних даних, перемагає зрештою.
Порада №7: Elevator pitch
Вам треба навчитися представляти свій проект у режимі elevator pitch (за 1-2 хвилини) та у більш розгорнутому варіанті – за 5-7 хвилин. Таким чином «забереться» зайве і залишиться лише сама суть, найголовніше.
Не бійтеся, що не встигнете розповісти потенційному інвестору всі «родзинки» свого проекту – це зробите на другій зустрічі, але для цього його потрібно зацікавити. Інвестор сам дуже розважливий підприємець, і може сам адекватно оцінювати обсяги ринку, тенденції та ризики, він професіонал своєї справи. Головне, що потрібно показати – це те, що у вас є формула: “Команда + Ідея + Упевненість у тому, що дана команда зможе реалізувати цю ідею”. Донесіть до нього ці 3 речі за 2 хвилини і все піде як по маслу.
Порада № 8: Про бізнес-план
Як правило, ваші розрахунки виявляться на 80% невірними, але все рано без старанно опрацьованого бізнес-плану починати не можна. Це апріорі.
9-а порада – робота та сім’ї
Дуже актуальне для всіх питання: «як організувати роботу, щоб не страждало особисте життя?», або «як не обмежувати себе у спілкуванні з сім’єю?». Ідеальна формула навіть для найзайнятіших бізнес-акул: у будні дні повністю (або скільки треба) «роботу працювати», натомість у вихідні – табу на будь-яку роботу. Повністю суботу та неділю – проведіть із сім’єю. У будь-якому разі, що сім’я – це ваша головна опора та підтримка у всіх ваших починаннях.
Порада №10: Час та сили
Гарне питання: «де знайти сили, щоб багато працювати?»
По-перше, киньте пити та палити. Почніть правильно харчуватися. Як тільки ви повністю позбавитеся алкоголю – відразу піде погане самопочуття, голова буде ясною, пройде і депресія. Ви відразу побачите, що часу стане набагато більше і ви навіть, можливо, не знатимете куди його подіти. Киньте курити – покращиться кровообіг всього організму, а головне – мозку.
Найприємніше, що це все – дуже легко. Тільки спробуйте!
Порада 11, найголовніша: Працюйте, незважаючи ні на що
Працюйте, працюйте та ще раз працюйте. Над проектом, над собою, над навколишнім світом. Цілодобово рухайтеся вперед і не здайтеся. Якщо немає натхнення, займайтеся рутиною. Якщо здається, що втрачені орієнтири, все одно продовжуйте йти.
Якби Колумб не витримав випробування безмовністю, він ніколи б не відкрив Америку.
(067) 525-99-99